FAQ - ECO-PAL

Ekologiczny opał do kominków i pieców ECOMAX®

Jesteśmy producentem ekologicznego opału najwyższej jakości do kominków i pieców ECOMAX®. Opał ECOMAX® to nasz autorski, opatentowany produkt, który od ponad 20 lat ogrzewa polskie domy i jest polecany m. in. przez zdunów czy kominiarzy. Dzięki temu, że jesteśmy wyłączonym producentem opału ECOMAX® możemy zagwarantować najwyższą jakość naszego produktu i czuwamy nad każdym etapem produkcji, dzięki czemu masz pewność, że dokonując zakupów w naszym sklepie otrzymujesz najwyższej jakości brykiet bezpośrednio od producenta, bez pośredników, prosto pod twój dom. Opał ECOMAX® posiada m. in. certyfikat DIN+ NR 9H035 oraz Atest Państwowego Zakładu Higieny nr F.FT.60114.015.2022 ważny do dnia 16.03.2025 r.


Ekologiczne rozpałki

W swojej ofercie posiadamy również ekologiczne rozpałki takie jak podpałka z wełny drzewnej ECOSTARTER® oraz rozpałki drzewne jak m.in. ECO ROZPAŁKA. Wszystkie nasze produkty do rozpalania są certyfikowane, ekologiczne i nieszkodliwe dla zdrowia ani dla środowiska naturalnego. Dzięki nim rozpalanie ognia w palenisku staję się szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze – wystarczy tylko jedna zapałka!


Podtrzymywacz żaru NOCNY STRAŻNIK®

Podtrzymywacz żaru NOCNY STRAŻNIK® to również nasz autorski, rewolucyjny produkt. Brykiet nocny z kory drzewnej, dzięki któremu żar w palenisku może utrzymywać się nawet do 8 godzin. Wystarczy wieczorem umieścić jedno opakowanie w żarze, a następnego dnia rano można dodać kolejną porcję opału bez ponownego rozpalania. To wygodne, ekologiczne i oszczędne rozwiązanie dla miłośników ognia.


Ekologiczny brykiet grillowy GRILL CHIPS®

Nie zapomnieliśmy jednak o fanach grillowania i specjalnie dla nich stworzyliśmy ekologiczny brykiet grillowy GRILL CHIPS®. To nowoczesny sposób na grilla, wykorzystujący wysokiej jakości, czyste wióry drzewne bez kory, co pozwala uzyskać wspaniały smak i aromat potraw. Produkt jest ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia i środowiska, a każde opakowanie zawiera podpałki i wystarczającą ilość brykietu na jednorazowe użycie dla grilla o średnicy 40cm lub wymiarach 40/30cm. GRILL CHIPS® doskonale wpisuje się w filozofię SLOW FOOD, gdzie jakość potraw i czas ich przygotowania są najważniejsze.


Więcej informacji o naszych produktach oraz pełną ofertę produktów znajdziesz tutaj.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego nasze flagowe produkty.

Opał ECOMAX® jest produkowany z wysokojakościowych, czystych wiórów twardych drzew liściastych, które znane są ze swojej wyjątkowej jakości i wydajności jako paliwo i może zawierać również śladowe ilości wiórów drzew iglastych. Nasz produkt nie zawiera żadnych sztucznych dodatków ani kleików, co czyni go bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska.

Nie ścinamy ŻADNYCH DRZEW!

Podczas powstawania naszych produktów nie naruszamy bogactw naturalnych ani struktury lasów.
Wykorzystujemy pozostałości z przemysłu drzewnego, dzięki czemu ograniczamy do minimum marnowanie naturalnych zasobów.

Nie ścinamy
żadnych drzew

Wykorzystujemy pozostałości
z przemysłu drzewnego

Ekologiczny produkt
trafia prosto do klienta

Surowce, z których powstają nasze produkty to pozostałości z przemysłu drzewnego – przy ich pozyskiwaniu nie ścinamy żadnych drzew. Zamiast tego w 100% wykorzystujemy drzewa, które już zostały ścięte. W ten sposób minimalizujemy wpływ na środowisko naturalne i przyczyniamy się do ochrony lasów.

ECOMAX® powstaje bez użycia jakichkolwiek sztucznych dodatków czy kleików. Nie stosujemy żadnych substancji chemicznych, które mogłyby wpływać na jakość powietrza podczas spalania. Nasz brykiet opałowy jest czystym i naturalnym źródłem ciepła, które nie emituje niebezpiecznych substancji do atmosfery.

Przy wyborze naszego ekologicznego brykietu opałowego, możesz mieć pewność, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości, który jest przyjazny dla środowiska. Nasze opałowe brykiety są skutecznym i ekonomicznym sposobem ogrzewania, zapewniającym ciepło i komfort w Twoim domu.

Palenie brykietem ECOMAX® wpisuje się w proekologiczne wzory zachowań, mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Dlaczego mamy ścinać rosnące drzewa i lasy, skoro w przemyśle drzewnym powstaje ogromna ilość możliwych do zagospodarowania czystych odpadów i pozostałości, z których można stworzyć pełnowartościowe, a czasem nawet lepsze produkty? Wystarczy zrównoważona i mądra gospodarka, żeby wykorzystać w 100% drzewa, które i tak ścinamy.

Oprócz promowania proekologicznych postaw warto wspomnieć o zaletach samego brykietu, które są bardzo istotne. Taką pierwszą podstawową wartością brykietu jest to, iż dobrze zbity brykiet z trocin liściastych (koniecznie certyfikowany) potrafi być nawet o 40% bardziej kaloryczny od suchego drewna.

Kolejnym atutem jest powtarzalność brykietów i ich zachowanie w palenisku. Każdy wałek opału ECOMAX® to ta sama wysoka, powtarzalna wartość energetyczna, co pozwala na usystematyzowanie procesu dokładania opału i dobieranie jego optymalnych porcji.

Mniejsza objętość względem drewna (przy podobnej wartości energetycznej) daje z kolei znaczną oszczędność miejsca w magazynowaniu. Dodatkowo brak konieczności sezonowania i rąbania to ogromna oszczędność czasu i wysiłku.

Opał ECOMAX® to wilgotność na poziomie poniżej 9% dzięki czemu od razu jest gotowy do palenia i spełnia normy wszystkich ustaw antysmogowych. Zawartość popiołu to jedynie 0,5% objętości, co z kolei eliminuje konieczność częstego czyszczenia paleniska.

Warto również wspomnieć o tak bardzo oczekiwanym efekcie czystej szyby kominkowej, wynikającym z bardzo dużej temperatury i wysokiego, czystego płomienia, uzyskiwanych dzięki paleniu opałem ECOMAX®

Obecnie najczęściej promowaną metodą rozpalania jest rozpalanie od góry. Wystarczy włożyć do kominka porcję brykietu, a rozpałkę umieścić na górze stosu. Żar przenosić się będzie od góry do dołu, dzięki czemu substancje lotne nie uciekają z dymem, ale palą się w piecu i przekładają na zwiększoną ilość ciepła oraz spalanie bez dymu.

Więcej informacji na temat rozpalania od góry znajdziesz na www.czysteogrzewanie.pl

Przy rozpalaniu ognia w kominku bardzo ważne jest również zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości powietrza. Niedostateczna jego ilość może powodować, że krótko po rozpaleniu ogień zgaśnie, a podczas palenia zamiast odpowiednio wysokiego płomienia, brykiet będzie się tylko żarzyć. W przypadku, kiedy nasz kominek nie jest wyposażony w specjalny zewnętrzny nawiew dostarczający powietrze, jest ono zaciągane z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Warto wtedy np. uchylić szybę kominkową oraz okno w pomieszczeniu.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego odnośnie rozpalania od góry.

Podstawowe różnice
ECOMAX® XXL ECOMAX® Premium
Forma opakowania Zgrzewka, folia termokurczliwa Opakowanie kartonowe
Waga opakowania 10 kg 12 kg
Wymiary wałków ok. 8 x 33 cm ok. 8 x 24 cm
Ilość wałków 6 szt. 10 szt.

Tabela orientacyjnego czasu palenia dla opału ECOMAX® XXL
Moc kominka op. 10 kg pal. 370 kg pal. 750 kg pal. 950 kg
5 kW ok. 10h ok. 370h ok. 750h ok. 950h
10 kW ok. 5h ok. 185h ok. 375h ok. 475h
15 kW ok. 3,5h ok. 123h ok. 250h ok. 317h
20 kW ok. 2,5h ok. 92,5h ok. 187,5h ok. 237,5h
25 kW ok. 2h ok. 74h ok. 150h ok. 190h

Tabela orientacyjnego czasu palenia dla opału ECOMAX® Premium
Moc kominka op. 12 kg pal. 288 kg pal. 756 kg pal. 972 kg
5 kW ok. 12h ok. 288h ok. 756h ok. 972h
10 kW ok. 6h ok. 144h ok. 378h ok. 486h
15 kW ok. 4h ok. 96h ok. 252h ok. 324h
20 kW ok. 3h ok. 72h ok. 189h ok. 243h
25 kW ok. 2,4h ok. 57,6h ok. 151,2h ok. 194,4h

Kalkulator zużycia opału

Podaj moc grzewczą swojego kominka:

Wybierz ilość brykietu:

Orientacyjny czas palenia to: h

Informację na temat kW powinni Państwo uzyskać od instalatorów swojego kominka. Jeśli nie mają Państwo takiej możliwości, prosimy o przesłanie nazwy, modelu kominka lub jego zdjęcie a my postaramy się ustalić wartość kW dla Państwa.

© 2023 eco-pal.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: